Położenie geograficzne

Województwo - dolnośląskie
Powiat - Oleśnica
Gmina - Międzybórz
Liczba mieszkańców gminy - ok. 5 tys.
Powierzchnia gminy - 8 862 ha, z czego 42% stanowią lasy
Liczba mieszkańców miasta - ok. 3 tys.
W południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu z Wielkopolską, w przepięknej krajobrazowo okolicy, otoczonej bukowo-dębowymi lasami, pełnymi jagód, grzybów i zwierzyny łownej, w obniżeniu Wzgórz Trzebnicko-Ostrzeszowskich zwanych Górami Kocimi, leży jeden z najmniejszych ośrodków miejskich w Polsce - MIĘDZYBÓRZ.
Miejscowość leżąca na obszarze osadnictwa puszczańskiego, na dawnym szlaku bursztynowym, w znacznej odległości od Oleśnicy (30 km) i Ostrowa Wlkp. (40 km) posiada jedną z najpiękniejszych panoram Śląska Średniego. Niewątpliwie najciekawszym punktem widokowym jest Wzgórze Zbójnik (272 m n. p. m.), stanowiący najwyższy punkt Gór Kocich.
Międzybórz stanowi centrum administracyjne i gospodarcze gminy, przez które przebiega droga krajowa nr 25, łącząca Wrocław z Kaliszem i Poznaniem oraz linia kolejowa relacji Wrocław - Łódź - Warszawa.

Mapa gminy Międzybórz Do czerwca 1975 r. Ziemia Międzyborska wchodziła w skład powiatu sycowskiego, należącego do województwa wrocławskiego. Po reformie administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r. Międzybórz stanowił centrum gminy wchodzącej w skład województwa kaliskiego. Po ostatniej reformie administracyjnej z dnia 01.01.1999 roku miasto i gmina Międzybórz należą do powiatu oleśnickiego. W skład gminy wchodzi 1 miasto - Międzybórz i 13 sołectw: Bąków, Bukowina Sycowska, Dziesławice, Hałdrychowice, Kamień, Klonów, Kraszów, Królewska Wola, Ligota Rybińska, Niwki Kraszowskie, Niwki Książęce, Ose i Oska Piła.
Na terenie gminy znajduje się rezerwat leśny "Gola". Zajmuje on powierzchnię 11,7 ha. Położony jest na skraju kompleksu leśnego w Leśnictwie Bukowina Sycowska. Rezerwat istnieje od 1954 roku. Dominuje tutaj ponad 130-letni drzewostan z okazami jodły i buku. Na terenie gminy istnieją pomniki przyrody. Są nimi głazy narzutowe na terenie Leśnictwa Bukowina Sycowska, przy drodze w Dziesławicach oraz w lesie w Niwkach Kraszowskich.

Historia miasta

Międzybórz - Rynek Międzybórz - Rynek 1935 r.

Międzybórz - widok z lotu ptaka Międzybórz - dliżans przed budynkiem poczty przy ul. Sycowskiej (Kraschenerstrasse)

Legenda mówi, że już w XI wieku na Czerwonym Wzgórzu, na bursztynowym szlaku między Kaliszem a Wrocławiem stała karczma, otoczona osadą rzemieślników, która dała początek miastu. Historia cofa początek osadnictwa na ziemi międzyborskiej o setki lat. Koło Dziesławic, wioski oddalonej od Międzyborza o kilka kilometrów, znajduje się wzgórze, które kryje prastary gród pierwszych Słowian. Gród, który zdaniem archeologów, jest rówieśnikiem sławnego Biskupina.
Pierwsza wzmianka o osadzie Meczibor pochodzi z 1300 roku. Meczibor - oznaczało: Międzyborze. Ponoć pod Międzyborzem w 1228 roku Książę Henryk Pobożny- mąż Św. Jadwigi- pokonał wojska księcia Konrada Mazowieckiego. Przez długie lata miasto wchodziło w skład Księstwa Oleśnickiego. Tutaj książęta oleśniccy mieli swą siedzibę - zamek wybudowany w latach czterdziestych XIV wieku. Niestety zamek ten nie dotrwał do naszych czasów. Spłonął 17 maja 1756 roku. Później miasto podzieliło los całego Dolnego Śląska, stając się prowincją najpierw Państwa Pruskiego, a potem Cesarstwa Niemieckiego.
W 1637 roku Kiążę Wacław z Oleśnicy nadał "swemu miastu Medzibo" niemieckie prawa miejskie i prawo do trzech jarmarków rocznych i jednego tygodniowego - w sobotę.
W okolicznych lasach grasowali rozbójnicy napadający podróżujących kupców. Nasjsłynniejszym z nich był Jerzy Schuffia, pojmany i stracony w 1681 roku.
Z tradycją Międzyborza związane są postacie pastorów ewangelickich Roberta Fiedlera i Jerzego Badury. Byli to duchowi przywódcy międzyborzan, którzy nie tylko dbali o zachowanie i rozwój polskości na tej ziemi, ale znakomicie potrafili utrzymać zgodę i współpracę między Polakami i Niemcami tu mieszkającymi.

Międzybórz - ul. Wrocławska (Breslauer Strasse). Międzybórz - nowy budynek szkoły podstawowej 1933 r.

Międzybórz - Rynek Międzybórz - przejście graniczne i budynek Urzędu Celnego na obecnej ul. Wrocławskiej.

Gospodarka

Wiodąca dziedzina rozwoju gminy to meblarstwo, ale nie tylko. Największe zakłady przemysłowe, znane w całej Polsce to: Zakłady Meblowe "Wajnert" w Międzyborzu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Międzyborzu; w sumie około 30 większych i mniejszych zakładów stolarskich i tapicerskich. Produkcja rolnicza oparta na uprawie ziemi i hodowli zwierząt. Występuje przewaga gospodarstw rolniczo - hodowlanych współpracujących z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską, Gorzelnią i Zakładami Przetwórstwa Mięsnego.

Turystyka

Droga leśna pod Międzyborzem Las pod Międzyborzem

Gmina Międzybórz, to teren o dużych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Okoliczne lasy stanowiące "zielone płuca" dla ludności dużych miast są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Tereny te są dobrze znane zbieraczom runa leśnego, jagód i grzybów. Zwierzyna żyjąca w tutejszych lasach stwarza dogodne warunki dla rozwoju łowiectwa. Stawy rybne zasilane w wodę z rzek z doliny Baryczy są rajem dla wędkarzy. Malowniczy krajobraz, czyste powietrze oraz walory zdrowotne lasów to atrakcje turystyczne Międzyborza.

Grzyby Grzyby

Miasto

Poniżej kilka zdjęć z naszego miasta.

Panorama Międzyborza

Szkoła

Oraz kilka zdjęć terenu szkoły.

Budynek główny Zabytkowy spichlerz-po prawej

Budynek dawnego internatu Budynek główny